Cestovné poistenie – online porovnanie

Cestovné poistenieSkúsení cestovatelia už vedia, že pred každou cestou je dobré mať uzatvorené cestovné poistenie, pretože nikdy neviete, čo sa vám môže prihodiť. A neplatí to len o cestách do zahraničia, ale aj pre dovolenky strávené doma na Slovensku. Podľa toho, aký dlhý čas budete odcestovaní, si môžete zvoliť buď krátkodobé alebo dlhodobé, ročné cestovné poistenie.

Krátkodobé cestovné poistenie

Nepatríte k nadšeným cestovateľom? Ale počas roka absolvujete jednu, za to poriadnu dovolenku? Potom vám postačí uzatvoriť len krátkodobé cestovné poistenie, čiže poistenie platné len na túto jednu cestu. Toto poistenie si teda uzatvárate len na konkrétny termín. Čiže sa naozaj vyplatí len vtedy, ak sa nechystáte vycestovať častejšie, ale iba jednorázovo počas roka. Inak je výhodnejšie ročné cestovné poistenie.

Celoročné cestovné poistenie

Ročné cestovné poistenie sa vyplatí tým, ktorí cestujú často. Pričom sa nemusí jednať o viacero dlhodobých pobytov, ale aj kratšie cesty. Patria k nim napr. aj služobné cesty. Pokiaľ si vaše zamestnanie vyžaduje častejšie cestovanie do zahraničia, je pre vás výhodné uzatvoriť si celoročné cestovné poistenie. Taktiež ak sa chystáte na dlhodobý pobyt za hranicami, ako napr. Erasmus pobyt pre študentov, práca au pair, alebo si s rodinou doprajete niekoľkokrát za rok víkendové pobyty niekde v cudzine.

V rámci ročného cestovného poistenia rozlišujeme podľa frekvencie cestovania 4 základné typy:

 • celoročné cestovné poistenie s viacnásobným výjazdom počas roka,
 • bez nutnosti návratu do vlasti počas roka,
 • viacročné cestovné poistenie
 • a celoročné cestovné poistenie na hory.

Poistenie na hory

Dôchodcovia na prechádzkePokiaľ ste nadšeným turistom a ste častým návštevníkom našich hôr, je dobré, aby ste mali uzatvorené poistenie do hôr. Toto poistenie vás môže uchrániť pred veľkými finančnými nákladmi. Teda pokiaľ by ste sa v horách zranili a potrebovali pomoc Horskej záchrannej služby. Od roku 2006 totiž vstúpil na Slovensku do platnosti zákon o HZS, z ktorého vyplýva, že náklady vynaložené na zásah v teréne si hradí zachraňovaná osoba. Stalo sa tak aj z dôvodu častých výjazdov záchranárov, keď turisti podcenili terén alebo svoje schopnosti. Prípadne svojou vlastnou nezodpovednosťou si privodili zranenie a musela im pomôcť HZS. Takýto zásah, okrem toho, že  je náročný, stojí aj nemalé peniaze. Pokiaľ chcete ísť do hôr povedzme len na jeden deň v rámci nejakého výletu, nie je to problém, toto poistenie si môžete uzatvoriť aj na jeden deň.

Je možné ho samozrejme uzavrieť online, ale je tu aj možnosť poistenia cez sms, čo je veľmi výhodné. Poistku si tak môžete uzatvoriť aj v deň, keď vyrážate, samozrejme pred tým, ako sa vám niečo prihodí a poistenie stojí len pár centov. Poistenie na hory pritom platí na všetky horské oblasti, v ktorých pôsobí Horská záchranná služba, je to teda:

 • Malá a Veľká Fatra,
 • Belianske Tatry,
 • Nízke Tatry,
 • Vysoké Tatry,
 • Západné Tatry,
 • Pieniny,
 • Stredné Beskydy
 • a Slovenský raj.

Možnosti, ako uzatvoriť cestovné poistenie

Uzatvoriť cestovné poistenie, či už krátkodobé alebo ročné, je možné klasicky, teda osobne na pobočke, ale pohodlnejšie pre klientov je to online. Na internete je dostupná aj takzvaná kalkulačka, pomocou ktorej si navolíte poistenie, ktoré vám bude plne vyhovovať. Online kalkulačka zároveň porovná ceny všetkých poisťovní, takže si môžete ľahko vybrať tú najlacnejšiu a ušetriť.

Ešte predtým, ako začnete hľadať cestovné poistenie, mali by ste dobre zvážiť, čo všetko by malo obsahovať. Teda aké pripoistenia sa vám oplatí uzavrieť. Pretože je naozaj rozdiel, či sa chystáte len oddychovať a ležať na pláži, alebo ste akčnejší typ, ktorý vyskúša počas dovolenky aj nejaký ten šport, alebo sa chystáte na cestu plnú adrenalínu, prípadne cestujete do zahraničia služobne či študijný pobyt.

Do online kalkulačky teda vypĺňate v prvom rade údaje, ako je typ cesty. Teda či chcete uzavrieť krátkodobé alebo ročné cestovné poistenie. Ďalej je to krajina, resp. krajiny, ktoré hodláte navštíviť, v rámci toho sa poisťujete buď len na konkrétnu krajinu, alebo na zónu Európa alebo Svet. Potom je to samozrejme účel cesty, teda či cestujete len za oddychom, alebo vás čakajú športové a adrenalínové zážitky. V rámci toho môžete využiť aj službu pripoistenia rôznych športových aktivít. Keďže cestovné poistenie môžete uzatvárať nie len pre seba, na záver vyplníte aj počet osôb, ktoré chcete spolu poistiť. Po vyplnení všetkých údajov systém vyhodnotí vaše požiadavky. Za chvíľu sa vám zobrazí zoznam všetkých poistení s cenou a dostupnými službami.

Pripoistenia

Pred samotným uzatvorením cestovného poistenia je vhodné, aby ste si zvážili, čo všetko by malo vaše poistenie obsahovať. A to nielen vzhľadom k účelu cesty. Preto je dobré pozrieť a aj na niektoré pripoistenia, ktoré ponúkajú komerčné poisťovne.

Keďže všetci vieme, ako dokážu pracovníci na letiskách zaobchádzať s batožinou, je vhodné priplatiť si za poistenie prepravovanej batožiny a osobných vecí. Batožina sa vám môže na letisku nielen poškodiť, ale aj stratiť, no nebezpečenstvo nehrozí len pri ceste lietadlom. Vaše osobné veci vám môžu poškodiť alebo ukradnúť aj v aute alebo priamo počas vášho pobytu v zahraničí.

V prípade, že sa vám na dovolenke stane úraz, úrazové poistenie by vám zabezpečilo vyplatenie jednorazového odškodnenia. Stať sa ale môže aj situácia, že vy niekomu spôsobíte úraz, a pre takéto prípady je dobré mať uzatvorené poistenie zodpovednosti za škodu. V zahraničí býva totiž bežnou praxou, že vás poškodená osoba poženie pred súd s požiadavkou vyplatenia nemalého odškodného. Pokiaľ ale máte uzatvorené toto poistenie, tak požadovanú sumu za vás vyplatí poisťovňa.

Keď máte malé deti, tak viete, že môžu ochorieť práve keď máte vycestovať na dovolenku. Pre takýto prípad, alebo iné neočakávané udalosti, pre ktoré by ste nemohli vycestovať v daný termín dovolenky, je určený produkt poistenie storna (letenky, ubytovania, zájazdu). Poisťovňa vám potom preplatí buď plnú sumu, alebo aspoň jej adekvátnu čiastku. Veľa Slovákov cestuje na dovolenku vlastným autom. Vtedy odporúčame kvalitné poistenie auta.

Existujú aj ďalšie pripoistenia, ako napr. pripoistenie športových aktivít, poistenie dovolenkovej domácnosti, a iné. Je teda vhodné porozmýšľať, čo z toho sa vám oplatí uzatvoriť.

Zdroj: https://sk.wikipedia.org/wiki/Ne%C5%BEivotn%C3%A9_poistenie#Cestovn%C3%A9_poistenie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *