Hallux valgus – sedem dôležitých faktov

Odtlačky nôh v pieskuSlová hallux valgus sú označenie pre deformáciu chodidla, s ktorou sa počas života stretáva mnoho ľudí. V súčasnej dobe sú odborníkmi v oblasti zdravotnej starostlivosti týkajúcej sa tejto deformácie ortopédi. Ide o veľmi jedinečný problém chodidla, aj čo sa týka postihnutia populácie a vzhľadu. Viac sa o ňom dozviete z nižšie uvedených faktov.

7 faktorov

1) Definícia vybočeného palca – je to deformovaná a zväčšená kosť spolu s okolitým mäkkým tkanivom pri koreni palca na nohe a spôsobuje vychýlenie palca smerom k ostatným prstom.

2) U koho je bežnejší? – hallux valgus je bežnejší u žien. Je taktiež bežnejší v západných krajinách. Zaujímavé je, že štúdie dokázali, že v krajinách, kde sa nenosí obuv až tak často, nezažívajú ľudia tak časté vybočenie palca ako v západných krajinách. Je spôsobený najmä obuvou a je bežnejší u starších ľudí.

3) Genetika – veľa štúdií preukázalo, že tento problém je viazaný na  genetiku. To znamená, že ak má niekto vo vašej rodine hallux, zvyšuje sa u vás šanca na vznik tohto zdravotného problému. Dajte si teda väčší pozor na nasledujúce príznaky.

4) Príznaky – existuje veľa príznakov, kvôli ktorým si ľudia myslia, že majú vybočený palec. Najbežnejšie príznaky však sú: kostný výrastok na vnútornej strane palca, začervenaná a zatvrdnutá koža na výrastku palca, bolesť kĺbu na mieste výrastku so zhoršením pri vytvorení tlaku a smerovanie špičky palca k ukazováku.

5) Topánky – je dokázané, že hallux valgus spôsobujú najmä úzke topánky, kovbojky alebo topánky s podpätkom. To vysvetľuje, prečo sú halluxy bežnejšie u žien a v západných krajinách. Mali by ste preto vyhýbať topánkam, ktoré držia chodidlo v neprirodzenej polohe. Dajte prednosť pohodlným topánkam. Poškodená noha na celý život za to nestojí, aby ste na malú chvíľku nosili extravagantné topánky.

6) Určenie diagnózy – ak si myslíte, že máte vybočený palec a máte všetky príznaky uvedené vyššie, navštívte miestneho ortopéda, ktorý určí presnú diagnózu. Ortopéd zistí, či ide o hallux valgus už len pri pohľade na chodidlo, no určite urobí röntgen, aby potvrdil prítomnosť zväčšenej kosti. Neodkladajte návštevu lekára, keďže stav sa môže časom zhoršiť, čo obmedzí spôsoby liečby.

7) Liečba – ak je hallux valgus tak bolestivý alebo zväčšený, že ovplyvňuje kvalitu vášho života, môžete podstúpiť liečbu nazývanú osteotómia. Osteotómia je chirurgická procedúra, ktorá vám narovná palec do správnej polohy. Ako u všetkých problémov, čím skôr ho začnete riešiť, tým ľahšia bude jeho liečba. Nepredpokladajte hneď, že je nutná operácia. Ak sa podarí zachytiť deformáciu v počiatočnom štádiu, dokáže ju ortopéd zastaviť bez chirurgického zákroku, a dokonca môže zabrániť vyhliadkam na operáciu v budúcnosti! To najlepšie, čo môžete urobiť, je navštíviť ortopéda, aby ste zistili, aké sú vaše možnosti.

Korektory, cviky

Alternatívnou liečbou sú tzv. korektory. Ide o určité zariadenie, ktoré si umiestnite na postihnuté miesta a fyzicky oddeľujú a držia prsty v správnej polohe. Tieto korektory na halluxy však vo veľmi pokročilých prípadoch nedokážu zvrátiť zlý stav chodidla. Sú však veľmi nápomocné, ak sú používané v rannom štádiu vybočenia. Dokážu mnohokrát zastaviť zhoršovanie stavu. Využívajú sa taktiež po operácií.

Na internete je taktiež možné nájsť množstvo cvikov, ktoré sú určené na zlepšenie hallux valgus. Ich účinnosť je značne závislá od konkrétneho jedinca a stavu. Určite sa však oplatí vyskúšať túto bezbolestnú metódu pred pristúpením ku chirurgickému riešeniu.

Aké sú Vaše skúsenosti s hallux valgus? Napíšte nám komentár pod článkom.

Viacej info k téme v tomto anglickom dokumente.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *