Každodenná hygiena chodidiel

Nohy v topánkachNaše chodidlá sú veľmi dôležité, nesú nás všade, kam sa nám zachce. Či už je to do kuchyne alebo na vrchol Everestu, v oboch prípadoch by sme pri chôdzi pociťovali bolesť, ak by sme sa o seba nestarali. Bohužiaľ, ak sú naše chodidlá raz poškodené, je veľmi často ťažké napraviť ich poškodenie. Je preto lepšie, keď si vytvoríte dennú rutinu, ktorá vám pomôže predchádzať bolestiam a citlivosti chodidiel v priebehu rokov. Aby naše chodidlá zostali zdravé, musíme premýšľať nad dvomi základnými vecami – hygiena chodidiel a výber správnej obuvi.

Hygiena

Vytvoriť si každodenný zvyk hygieny chodidiel je zásadné pri udržiavaní zdravých nôh a znížení rizika akýchkoľvek plesňových infekcií, ktoré sú pri neošetrených nohách veľmi časté. Na začiatku každého dňa je dôležité umyť si nohy teplou vodou a obliecť si čisté ponožky alebo pančuchy. Ponožky ani pančuchy by ste nemali nosiť viac ako jeden deň! Keď si umývate chodidlá, sústreďte sa na to, aby ste nevynechali oblasti, v ktorých sa najčastejšie tvoria baktérie – priestor medzi prstami a nechty. Po umytí si chodidlá poriadne vysušte a dávajte si ponožky alebo pančuchy, ktoré nie sú tesné, pretože to môže spôsobiť nadmerný tlak na chodidle, čo podporí potenie. Nechty si strihajte pravidelne, nestrihajte ich príliš na krátko a snažte sa udržať skôr rovný strih než zaoblený, pretože ten poškodzuje necht.

Pravidelne si kontrolujte chodidlá, ak sa vám zdá, že sú suché, natrite si ich hydratačným krémom, inak môžete skončiť s tvrdou a popraskanou kožou. Ak si všimnete začínajúcu pleseň alebo iné sfarbenie kože, nečakajte, že sa to vylieči len tak. Vyhľadajte pomoc kvalifikovaných profesionálov, pretože len odborník vám dokáže povedať, o aký problém presne ide a aký druh liečby vám pomôže.

Obuv

Pri kúpe topánok by vás mala zaujímať hlavne ich pohodlnosť, nie vzhľad. Ženy si rady  kupujú tesné topánky s vysokým podpätkom, aby vyzerali pekne, no práve takýto druh topánok nie je pre zdravie chodidiel vhodný. Určite by ste sa mali vyhýbať dlhodobému noseniu topánok s podpätkami, pretože vám môžu spôsobiť vážne zdravotné problémy. Veľa ľudí verí, že keď prestane telo rásť, prestanú rásť aj chodidlá. Čiastočne je to pravda, prestanú rásť, ale vekom sa rozširujú, preto sa vám môže počas rokov zmeniť veľkosť chodidla. Ak vás pri skúšaní topánky tlačia, máte zlú veľkosť a určite by ste si mali vyskúšať iné topánky.

Ak máte problémy s potením nôh, hallux valgus, kŕčovými žilami, bolesťami kĺbov alebo plesňami, vyhnite sa noseniu syntetických topánok alebo topánok z prírodných materiálov ako je plátno alebo koža, pretože tieto materiály nedovoľujú chodidlám dostatočne dýchať, čo spôsobuje ich potenie a zápach.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *