Kŕčové žily – ako na ne?

Lýtka bez kŕčových žílKŕčové žily sú spôsobené opuchom a stratou elasticity žíl, najmä v nohách. Sú to opuchnuté žily, ktoré sa nachádzajú pod kožou. Vyzerajú ako hrudky a sú tmavo-modré až fialové. Zvyčajne sa vyskytujú na nohách, hlavne na lýtkach a niekedy na stehnách, no môžu sa vyskytnúť aj na rukách, nose a tvári. Zastavená krv môže spôsobiť opuch a pokrútenie žíl, čo má za následok bolesti a únavu nôh. Varixy sú veľmi bežné, postihujú tretinu celej populácie, pričom ženy ich majú častejšie ako muži.

Povrchové žily – žily nachádzajúce sa tesne pod kožou. Poznáme krátke a dlhé povrchové žily. Povrchové žily sa spájajú s hlbokými žilami v nohách vďaka perforátorom. Keď krv neprúdi správne z povrchových žíl do hlbokých žíl, začne sa vytvárať tlak. Ide o problém spojený s ochabnutou chlopňou, ktorá prestane púšťať krv späť do povrchových žíl. Krv sa tak začne v povrchových žilách hromadiť a výsledkom je tmavý a pokrútený vzhľad žíl, z ktorých sa stávajú kŕčové žily.

Príznaky – v počiatočnom štádiu nemusia kŕčové žily sprevádzať žiadne iné príznaky ako len viditeľná alebo výraznejšia žila. Okrem ich výrazného zjavu však môžu kŕčové žily prezradiť aj tieto príznaky: bolesť, ťažký a nepohodlný pocit v nohách, nevysvetliteľné pocity únavy v nohách, opuchnuté chodidlá a členky, pálčivý alebo pulzujúci pocit v nohách, kŕče v nohách (najmä v noci), nepokojné nohy, suchá, tenká a svrbiaca koža v oblasti varixov. Môžu sa taktiež objaviť malé rozvetvené žilky známe ako metličkové žilky (teleangiektázia.)

Príznaky sa väčšinou zhoršia pri teplom počasí alebo pri dlhodobom státí. Tento stav sa dá zlepšiť chôdzou alebo vyloženými nohami. Pri vyložených nohách sú príjemnou pomôckou vankúše, ktorými si nohy vypodložíte.

Varixy sa zvyčajne objavujú na nohách. Buď na zadnej strane lýtka alebo na vnútornej strane stehien. Môžu sa však vyskytnúť aj na iných častiach tela, na ktorých nemusia byť hneď viditeľné: pažerák (oesophagus), maternica (uterus), vagína, panva a konečník. Príznaky v týchto oblastiach potrebujú presnú diagnózu. Ak máte akékoľvek obavy, bez váhania kontaktujte svojho lekára.

Komplikácie pri kŕčových žilách

Tromboflebitída – povrchové žily môžu veľmi bolieť a sčervenať kvôli zápalu a upchatiu žíl.

Krvácanie – kŕčové žily sú krehké a zraniteľné, môžu začať krvácať už pri malom odretí pokožky. Ak sa vám to stane, konajte rýchlo. Ľahnite si a zdvihne nohu tak vysoko, ako to dokážete – vyloženie nohy na stôl alebo chrbát stoličky môže pomôcť. Pomocou čistého uteráka alebo obväzu pevne zatlačte na krvácajúcu žilu. Ak je krvácanie silné a nie je možné ho zastaviť, zavolajte svojho lekára alebo sanitku.

Kŕčový ekzém – je spôsobený únikom krvi z varixov do okolitého tkaniva. Príznaky kŕčového ekzému sú: šupinatá pokožka, opuch, citlivosť; svrbenie a tmavnutie pokožky. Okolitá koža môže zhnednúť alebo sfialovieť (tento jav je väčšinou trvalý, no je možné ho zakryť make-upom).

Venózne vredy – sú taktiež spôsobené únikom krvi z kŕčových žíl do okolitého tkaniva, no takéto vredy potrebujú špeciálne ošetrenie a obväz.

Konvenčná liečba

OperáciaAk sú príznaky závažné alebo máte komplikácie, váš lekár vás môže odkázať na cievneho chirurga, ktorý sa špecializuje na krvné cievy. Chirurg musí zistiť presnú polohu a rozsah poškodenia chlopní. Môže teda vykonať jeden z nasledujúcich testov.  

Dopplerov test. Pri tomto teste sa používa ultrazvuk na vytvorenie obrazu vnútra nôh. Ultrazvuk poskytne lekárovi informácie o smerovaní krvného toku v žilách a o rozsahu poškodenia chlopní.

Ultrazvuk (duplex). Ide o variantu vyššie uvedeného testu, no tento ultrazvuk umožní chirurgovi podrobne preskúmať hlboké žily.

Pri chirurgickom zákroku kŕčových žíl chirurg preskúma a odstráni povrchové žily, ktoré sa stali kŕčovými žilami. Žily, ktoré sa nachádzajú hlboko v tkanive nohy, prevezmú úlohu poškodených žíl.

Medzi najbežnejšie zákroky patrí podviazanie a odstránenie žíl. Váš chirurg najprv podviaže poškodenú žilu, aby zastavil tok krvi, a potom ju odstráni. Môžete podstúpiť taktiež flebektómiu, pri ktorej chirurg odstraňuje žily pomocou malých háčikov cez drobné rezy v nohách.

Sklerotizácia – tekuté alebo penové ošetrenie, ktoré zahŕňa vstreknutie chemikálií do kŕčových žíl. Táto chemikália žily uzatvorí. Tekutá sklerotizácia sa používa pri ošetrení menších kŕčových žíl, zatiaľ čo pri ošetrení veľkých žíl je nutné použiť penovú sklerotizáciu. Po dokončení procedúry vám lekár dá na nohu kompresný obväz a po dobu 2 týždňov bude nosiť kompresné pančuchy. Štúdie ukázali, že táto liečba je účinná z krátkodobého hľadiska. Dlhodobé prínosy zatiaľ nie sú známe. Pri procedúre môžu nastať aj vážne komplikácie ako je mŕtvica alebo vážne poškodenie nervov. Je preto dôležité, aby ste svojmu chirurgovi povedali, či bol niekto z vašej rodiny postihnutý trombózou hlbokých žíl, a aby ste prediskutovali bezpečnosť ultrazvukom riadenej penovej sklerotizácie.

Intravenózna liečba laserom. Takáto liečba vyžaduje, aby chirurg zaviedol tenký laser do vnútra kŕčových žíl. Laser zohreje vnútro žily, čím poškodí steny a spôsobí zatvorenie žily.

Rádiofrekvenčná ablácia. Pri rádiofrekvenčnej ablácii je postup podobný ako pri intravenóznej liečbe, ale váš chirurg použije vysokofrekvenčný elektrický prúd, aby ohrial steny kŕčových žíl, čím žilu poškodí a tá sa následne uzatvorí.

Transluminovaná flebektómia (TIPP). Ide o relatívne novú procedúru, pri ktorej váš chirurg umiestni pod pokožku pokročilú technológiu s optickými vláknami a odstráni kŕčovú žilu pomocou odsávania v kombinácii s rotačnou čepeľou. V súčasnosti sa o dlhodobej účinnosti tejto procedúry ešte hovoriť nedá.

Hoci po zákroku mnoho ľudí nepotrebuje žiadnu inú liečbu, existuje možnosť, že sa vytvoria nové kŕčové žily.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *